24 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında bilgi amaçlı olarak www.ösym.gov.tr adresinden yayımlanmaya başlayan ÖSYM 2013 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan tablolar doğrultusunda öğrenciler 8-18 Temmuz tarihleri arasında tercihlerini yapacaklar. Üsküdar Üniversitesi Eğitim Danışmanı Uzman Psikolojik Danışman Ece Tözeniş, tercih döneminde adaylara tercih kılavuzu ve süreci hakkında önemli hatırlatmalarda bulundu.


SONUÇ BELGESİ İYİ OKUNMALI!

Sınavdan bir hafta sonra puanlarını öğrenen adaylar, 8 Temmuz itibariyle hayatlarının en önemli kararlarından birini verecek. Artık 3 aşamalı olarak yapılan üniversiteye giriş sınavında farklı puan türleri ve sıralamalarına göre farklı meslek grupları arasında seçim yapılıyor. Üsküdar Üniversitesi Uzman Psk. Dan. Ece Tözeniş,  her adayın sınav sonuç belgesini iyi incelemesi gerektiğinin altını çizerek, adayların sınav sonuç belgelerinde Y-YGS , Y-LYS puanlarını ve başarı sıralarını göreceklerini hatırlattı.  

“Adayların Y-YGS ve Y-LYS puanları OBP’leri 0,12 ile (mesleki ek puanlı alanlar için 0,18 ile)  çarpılarak eklenmiş halinden oluşacaktır. Bu yüzden adayların tekrar OBP’lerini hesaplamalarına gerek olmayacaktır.
YGS’de 140 ve üstü alan adaylar ön lisans(ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Tablo 3-A, Tablo 3-B) ve Açık Öğretim Fakültesi programlarını tercih edebilecekler. YGS’de 140 ve üstü alan adaylar ayrıca özel yetenek sınavı ile alan lisans programlarına da başvurabilecekler.(ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Tablo 5).

YGS’de 180 ve üstü alan adaylar meslek liselilere ek puan verilen YGS puanları ile alan lisans programlarını tercih edebilecekler (ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Tablo 4).
LYS’lerde 180 ve üstü alan adaylar lisans programlarını tercih edebileceklerdir. (ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Tablo 4).
Sınavsız Geçiş hakkını kullanmak isteyen adaylar kılavuzdaki tablo 6C’den yararlanarak geçiş yapabilecekleri ön lisans programlarını öğrenebilirler. “
Dikkat: AOBP (Ağırlıklı Ortaöğrenim Başarı Puanı) OBP(Ortaöğrenim Başarı Puanı) Oldu
Adayların en fazla 30 tercih yapabileceğini hatırlatan Tözeniş, tercih formunun nasıl doldurulması gerektiği konusunda şu bilgileri verdi: “Tercihler en çok girilmek istenen bölüm/programdan başlanarak en az istenen bölüm/programa doğru sıralanmalı.  Burada bölüm ve programların geçen yılki taban puan/başarı sırası ile adayın puanı/başarı sırası karşılaştırılarak bir tercih listesi oluşturulmalıdır.
+/- 15’E GÖRE TERCİH YAPIN!
Burada unutulmaması gereken Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan başarı sırası ve taban puanlar geçen yıl oluşan değerlerdir, bu yıl sınava giren adayların tercih eğilimleri doğrultusunda bu değerlerin değişmesi kaçınılmazdır. AOBP’nin kaldırılarak yerine OBP nin getirilmesi geçen yıl ve bu yıl arasında 15 puanlık bir fark yaratacağından adaylar tercihlerini yaparken puanlarının +/- 15, başarı sıralarının iki katı kadar üst aralıktan, yarısı kadar alt aralıktan tercih yapmalıdır. Adaylar tercih listelerinde istemedikleri yükseköğretim programına kesinlikle yer vermemelidirler. Adaylar , kaçıncı sıraya yazmış olursa olsun, tercih ettiği bir bölüme, diğer tercih eden adaylarla birlikte Y-YGS/LYS puanlarına göre sıralanmış olarak ve kontenjan dahilinde yerleştirileceklerdir. Adaylar tercih listelerini tamamladıktan sonra ÖSYM tarafından ilan edilen tarih aralıklarında tercihlerini ÖSYM’ye bildirmek zorundadır. “

Yorum Yazın

12 comments:

 1. ben yusuf hocam acaba tm 2 347 sıralamam 76 binlerde yani ben + _ 15 olarak artvin,giresun siinop amasya vb öğretmenlikler gelir mi sizce lütfen yardımcı olun.bir hoca gözüyle en azından artvinin gelme olasılığı yüzde kaç.teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İSTEDİĞİN YERLERDEKİ SINIF ÖĞRETMENLİKLŞERİ 63-73 BİN ARASINDA DEĞİŞİYOR. BUNLAR ARASINDA ARTVİNE YERLEŞME ŞANSIN YÜKSEK GÖRÜNÜYOR

   Sil
 2. Hocam ben çağrı Hacettepe siyaset bilimi ve kamu yönetimi istiyorum. Sıralama 23.400 benim sıralamam 23.800 gelir mi acaba?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. SIRALAMALR ÇOK YAKIN. ÇOK BÜYÜK İHTİMALLE YERLEŞİRSİN

   Sil
 3. Merhaba hocam ben merve benim ts 2 sıralamam 71360 eskisehir osmangazi Üniversitesi nin gelme olasiligi nedir

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. OSMANGAZİ TARİH VEYA SANAT TARİHİ GİBİ BÖLÜMLER GELEBİLİR

   Sil
 4. Hocam merhaba ben ali tercih yaparken istedigimiz yerlere goremi yoksa siralamaya goremi yapcaz yardim ederseniz sevinirim hayirli günler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İSTEKLERİN TABİKİ DAHA ÖNEMLİ. AMA LİSTEN DE MANTIKLI OLMALI. ÖRNEĞİN 30 BİN SIRALAMALI BİR YAZIP ARKASINDA 5 BİN SIRALAMALI BİR YER YAZARSAN İKİNCİ TERCİHİN ANLAMSIZ OLUR.

   Sil
 5. Hocam ben merve tm2 sıralamam 195bin, kütahya dumlupınar kamu yönetimi ikinci öğretimi 196binle almış sizce gelir mi?

  YanıtlayınSil
 6. Hocam merhaba ben furkan tmciyim, tm1 sıralamam 221 manisada celal bayarda çeko açılıyormuş puanı belli değil, ilk tercihim o olucak ikinci öğretimini yazıcam sizce olur mu?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ÇEKO 275 BİNE KADAR ALMIŞTI. CELAL BAYARIN 200 BİNLERDE OLABİLİR. YENİ BÖLÜM OLDUU İÇİN GELME İHTİMALİ VAR

   Sil

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR