2013 Üniversite sürecinin ikinci aşaması olan LYS'yi de tamamlamak üzereyiz. LYS'den sonra son ve önemli aşama olan tercih sürecine gireceğiz. Tercih sürecine girmeden önce adaylar oluşan puan ve sıralamaların oluşmasında önemli bir yer sahip olan okul puanının üzerinde duracağız.
Bilindiği üzere adayların tercih yapacakları  yerleştirme puanı YGS ve LYS puanların üzerine okul puanının eklenmesiyle oluşur. Okul puanı bu yıldan itibaren farklı bir şekilde hesaplanmaya başlandı. Bu yıla kadar okulların başarılarını da ön planda tutan Ağırlıklı Ortaöğretim Bşarı Puanı (AOBP) uygulanıyordu. AOBP sisteminde okul birincisi olup 89 ortalama ile mezun olan bir öğrencinin başarı puanı hesaplanırken otomatik olarak 89 puanı 100 puana dönüştürülüyordu. Yeni sisteme göre okulun farklılığı, ağırlığı kaldırıldı.
89 puanla birincilikle mezun olursa bu puan 100’e taşınmıyor.
Yeni sisteme göre okul başarısı yerine bireysel başarının önemli olduğu Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) uygulanmaya başlandı. Bu sisteme göre adayların diploma notları önce 5 ile sonra 0,12 ile çarpılacak. Diploma notlarına göre okul puanları şöyle olacak:
DİPLOMA NOTU                                   OBP
50                                                               30
55                                                               33
60                                                               36
65                                                               39
70                                                               42
75                                                               45
80                                                               48
85                                                               51
90                                                               54
95                                                               57
100                                                             60

Okul puanın nasıl uygulanacağı ile ilgili ayrıntıları maddeler şeklinde sıralayalalım:
1. Bir adayın okul puanın hesaplanması için öncelikle baraj puanlar geçmesi gerekir.  Örneğin YGS'de 140 veya 180 puan brajlarını geçemeyenler okul puanı alamazlar.
2. YGS puanına göre tercih yapmak isteyen adayların YGS puanlarına OBP eklenerek yerleştirme puanı oluşur. Örneğin YGS-1'de 245 puan alan bir adayın diploma notu 60 ise okuldan gelen 36 puan eklenerek ortaya çıkan 281 puanla aday tercih yapabilir.
3. LYS puanına göre tercih yapmak isteyen adaylar 180 puan barajını geçmişlerse OBP eklenerek yerleştirme puanı oluşur. Buna göre adayların YGS+LYS puanlarının ortalamasına OBP  eklenir.
4. Diploma notu 5'lik sisteme göre olanların notları 100'lük sisteme çevrilerek hesaplanır. Bunun için adayların yeni bir bildirimde bulunmalarına gerek yoktur.
5. Okul birincileri tam puan olan 60'ı almazlae. Örneğin diploma notu 90 ise okul birincisinin OBP'si de 54 olur.
Okul punıyla ilgili bizim gözden kaçırdığımız ya da sizin sormak istediğiniz bir soru varsa YORUM GÖNDER kısmına yazabilirsiniz. Herkese başarılar dileriz
BURHAN DEMİR
OKULSORU.COM/ÖSYS YAZI SERİSİ
Yorum Yazın

13 comments:

 1. Hocm diploma puanm 76 . Gecen sene 50 ek puan geldi acaba o 50 puanin icinde ygs nin de mi etkisi var. Bu sene puanim daha yuksek ek puan daha mi fazla gelecek? Simdiden tesekkurler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. PUANLAMA SİSTEMİ BU YIL DEĞİŞTİ. SANA 46 PUAN GELECEK

   Sil
 2. ben gamze. hocam diploma puanım 83.geçen sene okuldan 47 puan geldi bu sene ne kadar gelecek aklım karıştı yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlayınSil
 3. ben cansu ygs 2 den 295 yaptım sıralamam 133 bınde okuldan 41 puan gelcek okul puanım cok mu düşük sıralamamı cok düşürür mu ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. OKUL PUANIN ORTALAMA PUANA YAKIN. LYS SONUÇLARI AÇIKLANDIĞINDA SIRALAMAYA ETKİSİNİ GÖREBİLECEĞİZ

   Sil
 4. hocam 67,5 diploma puanım var bu bana ts1 için ortalama kaç puan getirir?

  YanıtlayınSil
 5. Hocam öncelikle ben Hasan ygs = türkçe 29 matematik 24 sosyal 28 ygs 5 puanım 350 Lys = matematik bölmü 40 edebyat bölmü 57 sizce pdr olur mu veya hukuk ??

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. LYS NET DAĞILIMINI YAZMADIĞIN İÇİN BİRAZ FARKLILIK OLABİLİR. YAKLAŞIK HAM PUANIN TM2: 357.573. OKUL PUANIYLA 400 CİVARI EDER. HUKUK GELMESİ ZOR AMA PDR OLABİLİR

   Sil
 6. Hocam ben gönül siralamam 290 binlerde puanm 304 okuldan ek puanla birlikte 77 puan geliyor okul oncesne yerleşme olasiligim nedir acaba

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. GÖNÜL KAYHAN:
   Sıralaman 100 bin civarında olsaydı kazanma ihtimalin olabilirdi. Bu sıralamayla zor görünüyor

   Sil
 7. merhaba hocam ben sema ilahiyat bölümü istiyorum puanim 292,siralamam 337 binlerde. diploma notum 72, 0.12 yle carpilacaği icin okuldan 65 puan gelecek. siralamam kaç olur?

  YanıtlayınSil

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR