Üniversite adayları büyük bir heyecanla LYS sonuçlarının açıklanmasını bekliyorlar. Yaklaşık 3 hafta sonra açıklanacak sonuçlarda puanlardan çok sıralamaların büyük önemi var. Çünkü tercihler yapılırken YERLEŞTİRME SIRALAMASINA bakılır.
Üniversite adaylarının OKULSORU.COM'a en çok sordukları soruların başında tahmini puanlarına göre yerleştirme sıralamalarının kaç olacağıdır. Biz de sıralamaları tahmin etmemizin imkansız olduğunu söylüyoruz.Bu durumun nedenleri şöyle sırlayabiliriz:
1.Bu yıl hem YGS hem de LYS'de bir çok aday  testlerde zorlandığı için netler beklenilden düşük geldi. Testlerin net ortalamaları düştüğü için doğal olarak aynı puana ulaşılmış olsa bile geçen yıl ile bu yıl arasında sıralamalarda büyük bir farklılık ortaya çıkabilir. Örneğin geçen yıl 450 puan alan bir aday sıralaması 10 bin iken bu yıl aynı puanla sıralaması 5 bin olabilir. Test ortalamalarını bilmediğimiz için sıralama tahmininde de bulunmamız mümkün olmuyor.
2.Okul puanı olarak bilinen AOBP'nin üst sınırı 75'den 60'a indi. Bu yüzden adaylar daha az okul puanı alacakları için geçen yıla göre sıralamalarda farklılıklar ortaya çıkacaktır.
Okul puanıyla ilgili şunları unutmayalım:Diploma notuna göre okul puanı gelecek yıl uygulanacak,okul puanı 30-60 arasında olacak ve alan dışı tercih yaparken okul puanı düşmeyecek.
Sonuç olarak bize soru soran adaylara tavsiyemiz sıralamaları ancak LYS sonuçları açıklanınca öğreneceğiz ve o güne kadar sabretmeleridir...
BURHAN DEMİR
www.okulsoru.com

Yorum yazın:

5 comments:

 1. iyi günler hocam benim ygs; türkçe:26 mat:25 fen:25 sos:20 lys;mat:22 geo:12 fiz:13 kim:9 biy:13 diploma notum 77 anadolu öğr.mezunuyum sıralamam ne düüzeylerde olabilir acaba yardım ederseniz çok seinirim puanım ne kadar olur ?

  YanıtlaSil
 2. SEVGİLİ HANDE
  Ham Puan Yerleştirme Puanı
  MF 1 298.36 344.56 ---
  MF 2 295.693 341.893 ---
  MF 3 293.813 340.013 ---
  MF 4 296.42 342.62
  YAKLAŞIK PUANLARIN BÖYLE. AMA SIRALAMANIN KAÇ OLACAĞINI BİLMEM İMKANSIZ

  YanıtlaSil
 3. orhan hocam tm1 255 260 puan gelicek acaba aydıın ve samsun tarım ekonomisini girme şansım varmıdır.teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ TARIM RKONOMİSİ 297,ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ 302 PUANLA ALMI. ZAYIF BİR İHTİMAL AMA SEN YİNE DE TERCİH ET.

   Sil
  2. peki hocam tokatı tercih sırasında kaçıncı tercih yazarsam kesin gelir

   Sil

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR