AOBP ile ilgili uygulamanın ‘torba kanun'un TBMM'den geçmesine bağlı. ÖSYM bu yıl AOBP uygulamasının olmayacağını söylemişti. Ancak şu anda ‘torba yasa' içinde bununla ilgili olarak bu yıl AOBP'nin uygulanması için 9. Madde'de bir düzenleme bulunuyor. O madde aynen veya düzenlenerek yasalaşırsa, bu yıl AOBP uygulaması olacak. 


Peki puan hesaplamaları nasıl olacak?
YGS ve LYS sınavlarında en düşük sınav puanı 100 en yüksek 500 olacaktır. Dolayısıyla her bir puan türünde Türkiye birincisi 500 sınav puanı alacaktır. Öğrencilerin yerleştirme puanları hesaplanırken kullanılacak olanlar, öğrencinin YGS ve LYS ‘de yaptığı net sayıları, okuldaki diploma notu kullanılarak hesaplanan ortaöğretim Başarı Puanı(OBP)  ve okulun sınav puan ortalamalarıdır. Öğrencinin OBP’sinin okulun sınav ortalamalarına göre ağırlıklandırılması sonucu AĞIRLIKLI ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI(AOBP) ortaya çıkmaktadır. Her aday için AOBP-SÖZ, AOBP-SAY VE AOBP-EA olmak üzere üç AOBP hesaplanacaktır. Bu puan 0,12 katsayısıyla çarpılıp YGS  ve LYS puanlarına eklenir. Böylece YGS ve LYS yerleştirme puanları belirlenmektedir.
Sınav sonuçları açıklandığında ikinci bir sınav haline dönüşen tercih aşamasında kullanılacak puanlarınız nasıl oluşturulacak? Eğer sadece OBP kullanılacaksa bununla ilgili detayları şu şekilde özetleyebiliriz.
2011 –ÖSYS’ye başvurmuş adaylar için, adayın mezun olduğu/olacağı okul, mezuniyet yılı ve diploma notu puanı kullanılarak bir ortaöğretim başarı puanı OBP hesaplanacaktır.
OBP okuldaki diploma notuna göre değişecek ve değeri en az 250,en çok 500 olacaktır.
Bir okulda en düşük öğrencinin alacağı başarı puanı ise 250x0,12=30 puan olacak.
Bir okulda en başarılı öğrencinin alacağı başarı puanı 500x0,12=60 puan olacak. Bu sonuçlardan da görüldüğü gibi okullardaki en düşük ve en büyük başarı puanı arasında 30 puanlık bir fark oluşmaktadır.
Yerleştirme puanı nasıl olacak; AOBP’deki “A”  kaldırılırsa;
Yerleştirme puanı=HAMPUAN+0,12*OBP şeklinde olacak.
Öğretmen lisesi ve meslek lisesi çıkışlı adaylar kendi alalarındaki programları tercih etmeleri halinde, ortaöğretim Başarı Puanları ‘nın “0,12+0,06”ek katsayı ile çarpımı, yerleştirme puanına eklenecek.
AOBP KULLANILIRSA NE OLACAK?
Örnek ; AOBP’li Puan
Y-YGS=(YGS+0,12*AOBP)
Y-LYS-MF=LYS-MF+(0,12*AOBP)
Y-LYS-TS=LYS-TS+(0,12*AOBP)
LYS, YGS, AOBP puanlarının en büyük değeri 500 olduğu için yerleştirme puanının en büyük değeri ;
500 + (0,12*500)= 560 olacaktır.
Özet olarak; Yerleştirme puanları hesaplanırken AOBP 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecektir.
Kimler daha avantajlı olacak?
Sınav puan ortalamaları yüksek olan okullarda en küçük AOBP önemli ölçüde yükselecektir. Okulların sınav puanı ortalamaları düştükçe, adayların AOBP’leri benzer durumdaki sınav puan ortalamaları yüksek diğer okullara göre düşük gelecektir.
TÜBİTAK OLİMPİYATLARINDA BAŞARILI OLAN ADAYLAR;
TÜBİTAK yarışmalarında başarılı olmuş lise öğrencileri, Okul birincileri, öğretmen lisesi ve meslek lisesi çıkışlı adaylar ile belirli sanat dallarından üstün yeteneğe sahip öğrenciler tercihlerinde avantajlı durum da olacaklar.
ÖSYS’ye  başvuran adaylardan ortaöğretim kurumlarında okumakta iken TÜBİTAK-BİDEP tarafından uluslararası bilim olimpiyatlarına ve yarışmalara gönderilen ve dereceye giren,  yurt içinde düzenlenen  bilim olimpiyatlarında ve proje yarışmalarında dereceye giren adaylar, katıldıkları ve derece aldıkları alanlarla ilgili programları tercihleri arasında gösterdikleri takdirde, bu programlara yerleştirmelerinde adayın OBP’leri ayrı bir katsayı ile çarpılarak 2012 yerleştirme puanına eklenecektir.
OKUL BİRİNCİSİ OLAN ADAYLAR;
Ortaöğretimi birincilikle bitiren adaylar, genel kontenjana ek olarak yükseköğretim programlarında okul birincileri için ayrılacak kontenjanlardan yararlanacaklar. 
BELİRLİ SANAT DALLARINDAN ÜSTÜN YETENEĞİ OLAN ADAYLAR;
Belli sanat dallarından üstün yetenekli olan aday öğrencilerin yükseköğretime alınmalarıyla ilgili işlemler Yükseköğretim kurulunun belirlediği esaslar çerçevesinde yürütülecektir.
ÖZEL YETENEK SINAVLARI;
Özel yetenek gerektiren program başvuruları doğrudan programın bağlı olduğu yükseköğretim kurumuna yapılacaktır. Sınav ve değerlendirme işlemleri yükseköğretim kurumu tarafından yapılmaktadır.
Tercih etmek istenilen bölüm ile sınav sonuç belgenizdeki verileri kıyaslarken bölümün puan türünü esas almalısınız. Sınav sonucunuz geldiğinde artık moral bozmanın veya sonuçlardan etkilenmenin zamanı olmadığını düşünmek ve gerçekçi olarak en doğru tercihleri yapmanın gerekliliğini hatırlamak gerekir.
ALAN EK PUANI;
Ek puanın en büyük değeri;  500*0,06 katsayısıyla çarpılacaktır. Buna göre Ek puanlı en büyük yerleştirme puanı; 500 + (0,12 x 500) +(0,06 x 500)=500 + 60 + 30 = 590 olacaktır.
Üniversite adaylarına tavsiyem AOBP ve OBP ile ilgili tartışmaları bir kenara bırakıp sınavlarına odaklanmaları ve yıl boyunca çalışıp, çabalayıp hazırlandıkları sınavda üzerlerine düşenin en iyisini yapma yoluna gitmeleridir. Tüm adaylara bu zorlu süreçte başarılar dilerim…
HAYATİ OKTAY
UZMAN EĞİTİMCİ

Yorum yazın:

8 comments:

 1. hocam lys sonuçları gecikecekmiş eski sistem uygulanacakmış bu yıl sanırım tercihlerde ertelenecekmi peki ertelenirse bu erteleme ne kadar ertelenir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SEVGİLİ SULTAN
   ÖSYM 5.DEFA KARAR DEĞİŞTİRDİ VE AOBP'E GERİ DÖNDÜ. YENİDEN HESAPLAMA YAPAVCAKLARI İÇİN GECİKEBİLİR. EN GEÇ HAFTAYA KALIR.NBELKİ HAFTA SONUNDA DA AÇIKLANIR.TERCİHLER DE EN FAZLA 1 HAFTA GECİKİR.

   Sil
 2. hocam peki kontenjanlar arttırılmıştı ya ondada düşme olurmu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. KONTENJAN ARTIŞININ PUANLARIN DÜŞMESİ ÜZERİNDE ETKİSİ OLUR.

   Sil
  2. peki burhan hocam saolun.

   Sil
 3. BENİM EN YÜKSEK PUANIM 152 BEN AÇIKÖĞRETİM OKUMAK İSTİYORUM YARDIMCI OLAN YOK PUANIM ÇOK DÜŞÜK BİLİYORUM AMA Bİ ÜMİT DİYORUM BU PUANIN İÇİNDE OKUL PUANI DAHİLMİ VE BEN AÇOIKTAN OKUYABİLECEKMİYİM.YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 140 PUANI AŞTIĞINDA 2 YILLIKLARI VE 2 YILLIK AÇIKÖĞRETİMLER TERCİH EDEBİLİRSİN. ELDE ETTİĞİN 152 PUANIN ÜSTÜNE OKUL PUANIN DA DAHİL EDİLDİKTEN SONRA TERCİH PUANIN OLUŞACAK

   Sil
 4. TUĞBA
  ilginizden ötürü çok teşekkür ediyorum hocam.

  YanıtlaSil

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR