Üniversite sürecinde adayların en çok merak ettiği konuların başında üniversite yerleştime puanlarının yükselip yükselmediğidir.Bu yazıdaki amacımız üniversite yerleştirme puanlarının nasıl belirlendiğini açıklayarak puanların yükselip yükselmeyeceği konusunda bir fikir sahibi olmanızı sağlamaktır.
Üniversite yerleştirme puanlarıyla ilgili her yıl ÖSYM kitapçık yayınlar. Bu kitapçıklarda her bölüm için bir taban puan ve yerleştirme sırası verilmiştir.Öncelikle taban puanları ve sıralamayı ÖSYM belirlemez.Taban puan, önceki yıl verilen bölüme giren en son kişinin puanıdır.Sıralama da aynı şekilde o bölüme giren en son kişinin sıralamasıdır. Şimdi bu durumu bir örnekle açıklayalım:
ÖRNEK: İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesinin;
Puan türü:MF-3
Taban Puanı:515,884
Sıralaması:8000
AÇIKLAMASI:İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesine 2001'de en son 515,884 puanla ve 8000.sırada olan kişi yerleşmiştir.
Gelelim taban puanların nasıl oluştuğunu daha ayrıntılı bir şekilde açıklamaya:
İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesinin 2011 kontenjanı 98 kişi. Muhtemelen bir çok kişi bu bölümü tercih etmiştir.Örneğin 2011'de 5000 kişi tercih etmiş olsun.ÖSYM yerleştirmeleri yaparken kişilerin 1.tercihinde başlayarak yerleştirmeye başlar.Bölümler içinse en yüksek alanın puanından başlayarak yerleştirir.5000 tercih eden kişiden en iyi puana sahip ilk 98 kişi yerleştirilir.Bir sonraki yıl tercih kılavuzları yayınladığında taban puanlar verilirken en son yerleşen 98.kişinin puanı ve sıralaması yazılır.
Yerleştime puanlarının nasıl belirlendiğini açıklığa kavuşturduktan sonra adaylar tercihlerini yaparken neleri gözönünde bulundurmaları gerektiğini belirtelim:
1.Bir önceki yılın puanları sadece yol gösteririr.Bu yılın puanların da aynı olacağı anlamına gelmez.
2.Taban puanlar tercih edenlere göre değiştiği için yıldan yıla farklılık gösterir.Ülkenin içinde bulunduğu durum bazen de popülarite bazı bölümlerdeki puanları yükseltir.
3.Bir bölümü ne kadar çok tercih ederse taban puanı o kadar yükselir.Tıp,hukuk gibi bölümleri çok fazla kişi tercih ettiği için puanları yüksek.Eğer bu bölümleri az kişi tercih etseydi puanları da azalacaktı.
4.Puanlar tercih eden kişilere bağlı olduğu için tercihler yapılırken sıralamızın çok üzerinde olan bir bölüm de yazılabilir.Belki o yıl daha az kişi tercih edecektir.
5.Tercihleri yaparken bölümlerin kontejanları,taban puanları ve sıralamalarına dikkat emek gerekir.
BURHAN DEMİR
www.okulsoru.com

Yorum yazın:

2 comments:

 1. Hocam Ek yerleştirmede puanımdan yüksek yerleri tercih edebilirmiyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. HASAN;
   Kontenjanı dolmayan bölümler için puan şartı yok. Ancak kontenjabı dolan, taban puanı oluşan ama kayıt yaptırmayanlardan dolayı ek yerleştirme için kontenjan oluşan oluşan bölümlerde puan şartı var

   Sil

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR