Eğitimde tartışmalı konulardan birisi de rehberlik. Bu branşta yeterince öğretmen yok. Bu yüzden, dışarıdan alım yapılsın mı, yapılmasın mı? Yapılacak mı, yapılmayacak mı? Destekleyeni de çok, karşı çıkanı da. İşte destekleyenlerin görüşleri:
“Biz felsefe ve sosyoloji mezunlarına yönelik Talim ve Terbiye Kurulunun 11/05/2011 tarih ve 3192 sayılı kararı gereğince 2011 yılı sınırlı olmak üzere 3. öncelikli olarak çıkarılan rehber öğretmenlik alanından atanma kararının 2012 yılına uzatılmasını istemekteyiz.
Gerekçelerimiz:
1. Rehber öğretmenlik branşındaki ihtiyacın 1. sırada yer alması ve bu ihtiyacın PDR mezun sayısı ile karşılanamayacak olması.
2. PDR mezunlarının Doğu ve Güneydoğu illerini tercih etmemeleri veya tercih etmelerine rağmen aynı yıl içerisinde istifa edip geri dönmeleri ve bu durumun, Doğu ve Güneydoğudaki okullarda rehberlik hizmetlerinde aksaklıklara neden olması (Şubat atamasında 148 rehber öğretmenlik kontenjanı boş kaldı).
3. Aynı görevi özel sektörde ve milli eğitim bünyesinde biz felsefe ve sosyoloji mezunlarının yapıyor olması...”

Yorum yazın:

2 comments:

  1. Alan dışı atamalar kesinlikle adaletsizliğe yol açacaktır. Bunun sebebini öğrenmek için ise herhangi bir üniversitenin PDR bölümüne gitmekle Felsefe bölümüne gitmek için hangi dereceyi almak gerektiğini araştırırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız göreceksiniz. Ayrıca PDR sadece rehberlikten oluşmaz öncelikle Psikolojik Danışmayı içinde barındırır diğer alanların bunu karşılaması olanaksızdır. Ayrıca felsefe bölümüne girerken kimse kafanıza silah dayamadı o zaman da atama sayıları belliydi oturup daha çok çalışsaydınız PDR bölümüne gidenler enayi mi ? biz de türkçe gördük matematik gördük diye o öğretmenlikleri mi istiyoruz ? Ama suç sizde değil suç zamanında ziraat mühendislerini sınıf öğretmeni yapan zihniyette şu anda aynı yolda yürüyorlar sonuç ortada...

    YanıtlaSil
  2. Suç doğudaki öğrencileri öğrenci olarak görmeyip terkedip gelenlerde..sonrada öğrenciler önemli,farklı alandan atama yapılmasın deniliyor.oldu ozaman yapılmasın oradaki öğrenciler beklesin elbet pdr mezunları yazar doğu..aa pardon zaten yazıyorlardı ama 1yıl sonra terk ediyorlardı..

    YanıtlaSil

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR