Son günlerde ortalarda dolaşan ve bir çok öğrencinin dillendirdiği üniversiteye yerleştirme puanı hesaplanırken YGS'nin etkisinin %28 olacağı meselesi üzerinde duracağız.
2010 yılından beri uygulanan sınav sistemine göre yerleştirme puanı hesaplanırken YGS puanının %40'ı, LYS puanının yüzde 60'ı ve AOBP eklenerek hesaplanır. Özellikle bu yıl Türkçe testinin zorluğundan da kaynaklanan nedenden dolayı öğrenciler YGS netlerinden pek memnun değil. Ne kadar doğru olduğunu bilmiyoruz ama bazı dershaneler tarafından bu yıl YGS'nin etkisinin %28'e düşürüleceği haberleri öğrencilere söylenmekte.Bu konuda durumun netleşmesi için bir kaç saptamada bulunabiliriz:
1.Kılavuz yayınlandıktan sonra konulan kurallar değiştirelemez. Aynen sınav öncesinde YGS'nin gelecek yıllardaki akibetiyle ilgili olarak bu yıl kılavuz yayımlandığı için değiştirilemez haberi gibi.Kısacası maç başladıktan sonra kural değiştirilemez.
2.Dershaneler öğrencileri LYS'ye motive etmek için böyle söylentiler yayabilirler.Çünkü bu duruma göre LYS'nin etkisi %72'ye çıkacağı için daha cazip hale gelecektir.
3.Eğer böyle bir durum varsa belli dersaneler önceden haber aldılar ve öğrencilerini bir an önce sınava hazırlamak istediler.
4.%28 meselesi bir yalan ve dedikodudan ibaret olabilir.Çünkü sanal dünyada herşey daha kolay yayılabiliyor.
5.Bu yıl bazı testlerin zor geçmesinden dolay standart sapmalarından oluşacak değişiklik meselesini öğrenciler yanlış anlamış olabilir.Örneğin ÖSYM Puan hesaplama sistemine göre YGS-5 puanı hesaplanırken Türkçenin etkisi %37,Matematikin etkisi %33,Sosyal Bilimlerin etisi %20 ve Fen Bilimlerinin etkisi %10 olarak belirlenmiştir. Testlerin zorluğuna ve kolaylığına göre 2010'da testlerin etkisi şöyle değişmiş: YGS-5 puanı hesaplanırken Türkçenin etkisi %38,69,Matematikin etkisi %26,90,Sosyal Bilimlerin etisi %24,05 ve Fen Bilimlerinin etkisi %10,34 olarak gerçekleşmiş.
Sevgili adaylar size tavsiyemiz bu tür haberlere itibar etmemeniz ve çalışmalarınıza devam etmenizdir. Haberin ne kadar doğru olduğunu bekleyip görelim
BURHAN DEMİR

Yorum yazın:

2 comments:

  1. Hocam birde 2014 için müfredat azaltılacak konular indirgenecek gibi bazı haberler duyuyoruz.Mesela trigonometri, türev, integral gibi zor konuların azaltılacağı, geometrinin tamamen kalkacağı yani kısacası seneye ve bundan sonraki senelerde sınava girecek arkadaşların işleri daha kolay olacak.Eğer böyle bir şey varsa bu sene boşuna uğraşmanın anlamı yok.Ben bu bilgiyi de sağlam bir kaynaktan duydum.Liselerde matematik ders saatleri 6'ya çıkarılacak konularda azaltılacak çünkü yetişmiyor diyen bir çok matematikçiyle konuştum.Osymnin böyle bir niyeti var mı bilmem ama eğer varsa bizden saklanmamalı diye düşünüyorum.Her öğrenci her konuyu yapamayabiliyor o yüzden bu haber doğruysa onlara bir umut ışığı olabilir..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. SADECE MATEMATİK DEĞİL FEN DERSLERİNİN DE MÜFREDATI AZALTILDI. GELECEK YIL SINAVA YANSIRSA SINAVA GİRECEKLER İÇİN DAHA İYİ OLACAKTIR

      Sil

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

SON YORUMLAR