Sponsorlu Bağlantılar
7.Sınıf Ez De Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 53, 54, 55, 56, 57, 58. Sayfa Cevapları 2. Tema Atatürk’ün Kişiliği ve Özellikleri Dinleme Metni Cevapları

SAYFA 53, 54, 55, 56, 57, 58 CEVAPLARI 7.Sınıf Ez De Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


7.Sınıf  Ez De Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı 53, 54, 55, 56, 57, 58. Sayfa Cevapları 

7. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Ez De Yayıncılık 2. Tema Atatürk Sayfa 53, 54, 55, 56, 57, 58 Atatürk’ün Kişiliği ve Özellikleri Dinleme Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

ATATÜRK’ÜN KİŞİLİĞİ VE ÖZELLİKLERİ

1. ETKİNLİK 

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 53 Cevabı
Kişilik özelliklerinizi eleştirel bir bakış açısıyla yazınız.
 • Cevap:

2. ETKİNLİK 

Aşağıdaki kelimeleri, sözlük sırasına uygun şekilde bunun için ayrılan bölüme yerleştiriniz. Kelimelerin anlamlarını sözlükten bularak karşılarına yazınız. Böylece kendi sözlüğünüzü oluşturunuz.
“Pakt, inkılap, kudret, kabiliyet, husus, teveccüh, tenezzül etmek, muvaffakiyet, mürşit, manevi, sanat, mebus, vekil, malik, mesut etmek, mensup olmak,”
Kelimeler
 • Cevap:
Kelimelerin Anlamı
 • Cevap:

3. ETKİNLİK 

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 54 Cevabı
a. Atatürk’ün metinde geçen sözlerini aşağıya yazınız.
Cevap:
 1. ………
 2. ………
 3. ………
 4. ………
 5. ………
 6. ………
 7. ………
 8. ………
 9. ………
b. 2. Etkinlik’te oluşturduğumuz sözlükten yararlanarak Atatürk’ün sözlerinde bilmediğimiz kelimelerin yerine bu kelimelerin bugün kullandığınız karşılıklarını getiriniz. Atatürk’e ait bu sözleri bu şekliyle yeniden yazınız.
 • Cevap:

4. ETKİNLİK 

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 55 Cevabı
Okuduğunuz “Atatürk’ün Kişiliği ve Özellikleri” adlı metinde Atatürk’ün hangi kişilik özellikleri anlatılmaktadır?
 • Cevap:

5. ETKİNLİK 

ATATÜRK’ÜN İLİM ÜZERİNE DÜŞÜNCELERİ
Atatürk “Akıl ve mantığın halletmeyeceği mesele yoktur.” derdi. Ancak o yine, aklın rehberinin bilgi, ilim olduğunu da kabul etmiş bulunuyordu.
Tarihte medeni bir varlık olarak kalabilen milletler, şüphe yok ki ilim hayatından nasibini almış fertlerin, oluşturduğu topluluklardır.
İnsan cemiyetlerinin uzak ve yakın tarihlerinde, medeniyet eserleri, teorik ve pratik ilimlerin bilinmesi ve uygulanması ile ancak mümkün olur. Bu hakikati kabul etmiş milletler, tarihlerinde fikir hareketlerini besleyen fertlerin topluluğu ile birer varlık hâline gelirler. Medeni milletlerde, halkın kültürlü, okumuş, yazmış olması esas olmakla beraber, asıl aydın kesimin o topluluk içinde önemli ve mesuliyetli bir yeri vardır.
Atatürk Cumhurbaşkanı sıfatiyle “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” düsturunu söylemiştir. İlmin yol göstericiliğini, hayatı aydınlatacağını mürşit kelimesinde ifade eden M. Kemal acaba niçin bununla yetinmeyerek “en hakiki” sıfatını eklemek lüzumunu hissetmiştir?
7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 56 Cevabı
Atatürk, herhangi bir mesele ve fikir için, kesin hükümler çıkarırken lüzumlu olduğuna inandığı ve dikkati çekmeyi faydalı bulduğu yerlerde, böyle kuvvetlendirici ifadeleri daima kullanmıştır. İnsan bu cümleyi okur ve üzerinde düşünürken mutlaka “en hakiki” kelimeleri üzerinde duraklamadan geçemeyecektir. Mürşidin en hakikî olmasını arayacaktır.
M. Kemal’in eğitim hayatının kendisinde bıraktığı izler, pek derin olmuştur. Onun ifadesine göre teorik olarak okuduğu derslerin daima uygulamasını göz önünde bulundurmuş ve onlardan bir fayda, bir netice bulmaya çalışmıştır. Fakat, o bütün hayatı boyunca bilginleri en büyük hazla dinlemiştir. Kendi okuduğu eserlerdeki fikirleri benimsemeden önce, onları kendi bilgi süzgecinden geçirir ve asıl sözünü başarıyla korumasını bilirdi.
Atatürk, kendi yetiştiği devrin müspet ilimlerini mesleki ihtisası bakımından bellediği vakit, berrak ve müspet bir görüşe sahip olabildiğini ve herhangi bir meseleği matematiksel bir kesinlikle halletmeyi hedef tuttuğunu söylerdi. Milletin, modern teknik bilgili bireylere ihtiyacı olduğunda şüphesi olmayan Atatürk, eğitimin önemini takdir ederek hükümetin yapıcı unsurlarına değer vermiştir. Sosyal ilimler, imkân ölçüsünde, teşvik görmüştür. Fakat bilhassa siyasî ve toplumsal ilimler, kendisinin bizzat olduğu konulardır. İşte bunun içindir ki, daima her yeni bilimsel teoriyi takip etmiş, eskileri ile karşılaştırmalar yapmıştır.
“Akıl” ve “bilim” kelimelerinin size çağrıştırdıklarını aşağıdaki boşluklara yazınız.
AKIL
 • Cevap:
BİLİM
 • Cevap:

6. ETKİNLİK 

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 57 Cevabı
Bilimsel çalışmalar sonucu elde edilen aşağıdaki teknoloji ürünlerinin kullanım alanı ve bu alanda hayatı nasıl kolaylaştırdığıyla ilgili açıklamalarınızı uygun yerlere yazınız.
Cevap:
 1. Fotoğraf:
 2. Fotoğraf:
 3. Fotoğraf:
 4. Fotoğraf:

7. ETKİNLİK 

7. Sınıf Ez De Yayıncılık Türkçe Çalışma Kitabı Sayfa 58 Cevabı
Aşağıdaki cümleleri inceleyiniz. Köşeli ayracın “[ ]” kullanıldığı cümleleri “X” işareti ile belirtiniz.
Cevap:
 • () Belçika’nın başkentinde [Brüksel’de] bir toplantı düzenlendi.
 • () Fatih Rıfkı Atay, Çankaya, 2. baskı, Bateş, [İstanbul], 1984.
 • () Noktalama işaretlerinden bazılarını [virgül (,), iki nokta (:), ünlem (!)] yanlış kullanmış.
 • () Halikarnas Balıkçısı [Cevat Şakir Kabaağaçlı (1886-1973)] en güzel eserlerini Bodrum’da yazmıştır.

8. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde bulunan fiillerin altını çiziniz. Bu fiillerin hangi kip ekini aldığını cümlelerin karşısına yazınız.
Öğretmenimiz derslerine zamanında gelir.
 • Cevap:
Dün benden kitabını aldı.
 • Cevap:
Hafta sonları spor yapmaya gider.
 • Cevap:
Dün, bize geleceğini söylemiş.
 • Cevap:

9. ETKİNLİK 

Aşağıdaki metinde şimdiki zaman ekinin (-yor) ünlü daralmasına neden olduğu fiillerin altını çiziniz.
 • Cevap:
PENCERE VE AYNA
Çok zengin ama cimri bir adam, bir bilgenin yanına gidip nasihat almak istedi. Bilge onu pencerenin yanına götürüp sordu:
“Pencereye baktığında ne görüyorsun?”
“Yoldan gelip geçen insanlar görüyorum. Bir de yolun kenarında oturmuş dilenen fakir bir adam var.”
Bilge, başka bir odaya gidip elinde büyük bir aynayla döndü ve sordu:
“Peki, bu aynaya baktığında ne görüyorsun?”
” Kendimi.”
“Yani artık başkalarını görmüyorsun! Farkında mısın, pencere camı da ayna da aynı maddeden, yani camdan yapılmışlar. Ama aynanın camının üstüne incecik bir gümüş tabakası kaplandığı için, ona baktığında kendinden başkasını göremiyorsun.
Murat ÇİFTKAYA

Bilgelik Öyküleri

7.Sınıf Ez-De Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları7.SINIF EZ DE YAYINLARI TÜRKÇE ÇALIŞMA KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum:

0 yorum:

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

Reklam Engelleyici Kullanıyorsunuz

Lütfen reklam engelleyici eklentiyi devre dışı bırakın. Ardından sayfayı yenileyin.
(neden?)
YenileGeç