Test Footer 2

11.Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı 64.Sayfa Cevapları

Ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. 

Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız    ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.


11.Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı 64.Sayfa Cevapları

Güney Cephesi’nde Kadın Kahramanlar
Kılavuz Hatice: Pozantı’da mücadele etmiştir. 8 Mayıs 1920 gecesi Fransız kuvvetlerine Kumcu Veli ile birlikte kılavuzluk ederek onları Türklerin ateş hattına sokmuştur. Fransızlar en kritik nokta olan Karboğazı’na sıkıştıklarını ancak gün ışıyınca anlamışlardır. Fransız askerleri bu şekilde esir edilmiştir. Bu hadisedeki rolünden dolayı Kılavuz Hatice olarak anılır.
Tayyar Rahime: Güney Cephesi’nde 9. Tümende gönüllü olarak bir müfrezenin komutanlığını yapmıştır. Osmaniye’de Fransız karargâhına saldırı için görevlendirilen müfreze, 1 Temmuz 1920’de harekete geçmiş fakat bu arada askerlerde bir duraklama olmuştur. Bunun üzerine, “Ben kadın olduğum hâlde ayakta duruyorum da siz erkek olduğunuz hâlde yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz? ” diyerek çıkışan Tayyar Rahime, karargâhın alındığını göremeden şehit düşmüştür. (www.atam.gov.tr) (Düzenlenmiştir.)
SORU:Güney Cephesi’nde mücadele eden kadın kahramanlarla ilgili araştırma yapınız. Bunlardan birinin yaşamından bir kesiti drama yöntemiyle sınıfta sununuz.
11.SINIF İNKILAP TARİHİ TOP YAYINLARI DERS KİTABI DİĞER SAYFALAR İÇİN TIKLAYINIZ
Share on Google Plus

About burhan demir

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder

TEOG Puan Hesaplama Modülü