Üst Slider

» » » Savunma sanayisinde yapılanların ülkemizin askerî ve ekonomik alandaki gelişimine katkıları hakkında neler söylenebilir?

SORU: Savunma sanayisinde yapılanların ülkemizin askerî ve ekonomik alandaki gelişimine katkıları hakkında neler söylenebilir?


CEVAP:  1950 yılında Makine Kimya Endüstrisi Kurumunun savunma sanayimizi organize etmektedir. Kurum günümüzde ordumuzun klasik silah ve cephane ihtiyacını karşılamanın yanı sıra yaptığı ihracat ile ekonomimize de önemli katkılarda bulunmaktadır.

Ülkemizde bilim ve teknolojideki gelişmelere uygun biçimde MKE’nin yanı sıra savunma sanayi ile ilgili başka kurumlar da oluşturulmuştur. Çağımızın en ileri bilgi teknolojilerini kullanan bu kurumlarımızın başlıcaları:
ASELSAN, HAVELSAN, TAİ, TUSAŞ ve ROKETSAN’dır. Ordumuz bu kurumlarımızın gayretleriyle savaş araç gereçleri konusunda dışa bağımlı olmaktan büyük ölçüde kurtulmuştur.

«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yorum Yok.. Yaparmısın ?

1.SORU VE YORUMLARA MUTLAKA ADINIZI YAZINIZ.
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR