Bir devlet sosyal ve ekonomik düzenini tımar sistemiyle mi yoksa feodaliteyle mi daha kolay kurup geliştirebilir? Neden? - OKULSORU

MANŞET

Home Top Ad

Responsive Ads Here

Post Top Ad

Responsive Ads Here

16 Şub 2016

Bir devlet sosyal ve ekonomik düzenini tımar sistemiyle mi yoksa feodaliteyle mi daha kolay kurup geliştirebilir? Neden?

SORU: Sizce o dönemde bir devlet sosyal ve ekonomik düzenini tımar sistemiyle mi yoksa feodaliteyle mi daha kolay kurup geliştirebilir? Neden?
 
CEVAP: Tımar sistemi devlete ait olan arazilerin belirli bir hizmet ve maaş karşılığında önemli kişilere verilerek işlenmesiyle uygulanırdı. Devlet tımar karşılığında vergi almak yerine ordunun ihtiyaçlarını karşılar ve sosyal tabakalaşmanın ortaya çıkmasını engellerdi. Böylece halk devlete bağlı hale gelirdi. Feodalizmde ise senyörler halkın ürettiklerini vergi olarak alıp baskı uygulardı. Bu yüzden halkın devlete olan bağlılığı azalırdı. Bu yüzden bir devletin düzenini oluşturması için tımar sistemi daha olumludur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here