Atatürk’ün yukarıdaki konuşmasında sözünü ettiği çevrelerin cumhuriyete düşmanlıklarının nedenleri neler olabilir? - OKULSORU

MANŞET

Home Top Ad

Post Top Ad

3 Oca 2016

Atatürk’ün yukarıdaki konuşmasında sözünü ettiği çevrelerin cumhuriyete düşmanlıklarının nedenleri neler olabilir?

SORU:  Atatürk’ün yukarıdaki konuşmasında sözünü ettiği çevrelerin cumhuriyete düşmanlıklarının nedenleri neler olabilir?

Halkın saflığından istifade ederek milletin maneviyatına musallat olan kimseler ve onların
takipçileri ve müritleri, elbette ki birtakım cahillerden ibarettir. Bunlar, Türk milleti için ayıp teşkil edecek vaziyetlerin belirmesinde daima etken olmuşlardır. Milletimizin önünde açılan kurtuluş ufuklarında kesintisiz yol almasına engel olmaya çalışanlar, hep bu müesseseler ve bu müesseselerin mensupları olmuştur. Türk milletinin bunlardan daha büyük düşmanı olmamıştır.” (1)
Atatürk


CEVAP: Cumhuriyet düşmanlarının en önemli özelliği oluşturdukları düzenlerinin yapılan inkılaplarla ortadan kalkacağı endişesidir. Bu yüzden düzenlerinin devam etmesi için halkın refahı ve huzuru , gelişmek ve batılılaşmak için yapılan yenilikleri engellemeye çalışmaktadırlar. Ayrıca bu kişiler dini kullanarak halkı etkilemeye çalışıyorlar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

1.YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here