• İLETİŞİM
  • /

Mustafa Kemal’in, demokrasinin en çağdaş uygulamasının ancak cumhuriyet yönetimlerinde yaşanabileceğini söylemesinin nedenleri neler olabilir?


SORU: Mustafa Kemal’in, demokrasinin en çağdaş uygulamasının ancak cumhuriyet yönetimlerinde yaşanabileceğini söylemesinin nedenleri neler olabilir?

CEVAP: Cumhuriyet halk iradesine göre yöneticilerin seçilmesi ve iş başına gelmesi demektir. Demokrasi ise kişi hak ve özgürlüklerini baz alan, kişilerin bu haklarının anayasal güvence altına alındığı bir sistemdir. Demokrasilerde kişiler yöneticileri özgür iradelerine göre seçerler. Bu anlamda demokrasinin uygulanabilmesi için mutlaka cumhuriyet yönetiminin olması gerekir.
Atatürk'ün demokrasi anlayışı millî egemenlik ilkesinde belirginleşmektedir. Atatürk millî egemenlik ilkesini millete mal etmek isteyen ilk Türk lideridir. O'nun bu ilkesi cumhuriyet rejimiyle şekillenmiştir. Atatürk'ün gerçekten tam bir demokrasi aşığı idi. Demokrasi ve millî egemenlik ilkesi, Atatürk'ün hayatı boyunca üzerinde durduğu bir husustur.
Yazan. burhan demir 17:49:00 . , . Bizi Takip Edin. RSS

Hiç yorum yok:

1.SORU VE YORUMLARA MUTLAKA ADINIZI YAZINIZ.
2.SORULAR ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR.
3.GMAİL HESABI OLANLAR YORUMU YAZDIKTAN SONRA ALTTAKİ BENİ BİLGİLENDİRİ TIKLARSANIZ SORULARA VERDİĞİMİZ CEVAPLAR MAİL ADRESİNİZE GELECEKTİR
4.KÜFÜR VE ŞİDDET İÇEREN YORUMLAR YAYINLANMAYACAKTIR

TEOG Puan Hesaplama Modülü

Son haberler

Son yorumlar

LİSE DERS KİTAPLARI