Sponsorlu Bağlantı
Sponsorlu Bağlantı
Sponsorlu Bağlantı
SORU: Farklı coğrafi özellikler, ekonomik faaliyetlerin bölgeden bölgeye farklılık göstermesine neden olabilir mi?

CEVAP: Dağlık ve engebeli alanlar, tarım alanlarını daraltıp, tarımsal faaliyetlerin yapılmasını güçleştirirken; düz ve geniş verimli ovalar tarımsal faaliyetlerin yapılmasını kolaylaştırmıştır.
Ülkemiz ılıman kuşakta yer aldığı için çeşitli iklim tipleri görülmektedir. Bu da özellikle tarım ve turizm faaliyetlerini çeşitlendirmiştir.
Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması turizm, balıkçılık ve deniz ticareti gibi ekonomik faaliyetlerin yapılmasına olanak sağlamıştır.
 Dağlık alanlardaki gür çayır ve otlaklar, hayvancılık faaliyetini ve buna bağlı olarak deri fabrikaları, mandıralar ve et kombinalarının kurulmasına imkan vermiştir.
Ormanlar; kâğıt, kereste, mobilya gibi sanayi kollarının gelişmesini sağlamıştır.
Farklı coğrafi özellikler ekonomik faaliyetlerin bölgeden bölgeye farklılık göstermesine neden olur. Mesela ormanı olan bir bölgede ormancılık, kağıt ve kereste fabrikaları kurulur. Kar yağışı alan yüksek bir dağda kış turizmi gelişir. Akarsuları hızlı ve derin akan bölgelerde hidroelektrik santraller kurularak, elektrik üretilebilir. Tarihi ve doğal güzellikleri çok olan bir bölgede turizm gelişir.
Sponsorlu Bağlantı
http://www.okulsoru.com/2016/10/2016-2016-ders-ve-calsma-kitaplarnn.html
Axact

Burhan Demir

5 yıldır YGS, LYS ve TEOG olmak üzere eğitimin her alanında size yazdımcı olmaya çalııyoruz

Yorum yazınız:

0 comments:

YORUMLARA ADINIZI VE ŞEHRİNİZİ YAZINIZ. BU BİLGİLER YAZILMAZSA CEVAP VERİLMEYECEKTİR